poniedziałek, 21 marca 2016

Co dla kogo ? Czyli kto i dlaczego wybiera określony rodzaj budownictwa? Jakie są jej wady i zalety ? oraz czy będzie ona zyskiwała czy traciła na wartości. Nowe budownictwo kontra wielka płyta kontra kamienice . Część I.




Kto wybiera nową substancję mieszkaniową ?

Pierwsza  grupa to młodzi, pracujący, zabiegani, inwestujący w pierwsze lokum. Muszą mieć pod nosem świetną komunikację miejską, a na osiedlu pakiet wszelkich możliwych usług i atrakcji, najlepiej z siłownią, basenami, pralnią i jedzeniem na wynos. Do tego najczęściej muszą mieszkać na modnym i nowoczesnym osiedlu, które jest zamknięte i strzeżone.

Nowsze mieszkania kupują także rodzice dzieci studiujących. Prognozują oni, że takie mieszkanie będzie służyło jako baza dla dziecka, gdzie czynsz będzie opłacany z najmu pokoi dla znajomych pociechy, a po studiach stanowić będzie doskonałe gniazdko na rozpoczęcie nowego życia.

Trzeci typ klienta to inwestorzy. Nabywają mieszkania od deweloperów w tzw. pakietach inwestorskich. Zakup obejmuje od kilku do kilkunastu małych mieszkań [zakupy często maja charakter grupowy tzw. spółdzielnie inwestorskie],  jeszcze na poziomie dziury w ziemi. Takie mieszkania przeznaczane są następnie pod wynajem ewentualnie na sprzedaż po ich  wykończeniu.




Wady nowego budownictwa to przede wszystkim nie zawsze dobra jakość wykonania. Deweloperzy budują szybko i tanio. Klienci kupujący nowe mieszkania często narzekają na złe wykonanie i wady budynku. Problemem jest także „upychanie” przez deweloperów mieszkań na bardzo małej przestrzeni. Powstające osiedla są bardzo gęsto zabudowane, mieszkańcy patrzą sobie w okna, a przede wszystkim jest ogromny problem z parkowaniem na gęsto zabudowanych działkach. Nowsze osiedla powstają także co raz dalej od centrum miasta i ta cecha wydaje się chyba największym mankamentem, ponieważ w przypadku rynku wtórnego to klient wybiera lokalizację natomiast w przypadku nowego budownictwa jest często odwrotnie – klient racjonalizuje sobie, że określona lokalizacja jest dobra/atrakcyjna. Bardzo mało nowych inwestycji jest zlokalizowanych w centralnych punktach miasta, a te które tam powstają niestety nie są atrakcyjne cenowo.

Ceny nowych mieszkań uzależnione są od położenia  względem centrum, a także od położenia samego mieszkania na osiedlu oraz usytuowania go w konkretnym budynku . W Poznaniu możemy kupić nowe mieszkanie już w cenach nieco ponad 4000zł/m2, a możemy wydać nawet 13.000 zł/m2.

Mieszkania będą powoli tracić na wartości wraz z pojawiającymi się kolejnymi, modniejszymi miejscami. Zużycie tych budynków również będzie zdecydowanie szybsze, ze względu na jakość użytych materiałów, co odbije się na wartości tych nieruchomości. Z pewnością jednak osiedla położone w centrum miasta, w bardzo dobrych lokalizacjach  nie będą traciły na wartości. Dotyczy to także niewielkich modułów mieszkalnych, kupowanych inwestycyjnie pod wynajem, które znajdują się w atrakcyjnych i dobrze skomunikowanych lokalizacjach  i zawsze znajdują szybko zainteresowanych najemców. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz